Kategoria menu:Program usuwania azbestu
Program usuwania azbestu
Treść informacji
Azbest jest substancją o udowodnionym działaniu rakotwórczym, powoduje też pylicę azbestową, czy choroby opłucnej. Azbest występuje w powietrzu w niebezpiecznej formie mikroskopijnych włókien, przyczynia się do długotrwałego i utajonego rozwoju chorób, a jego szkodliwość jest często bagatelizowana. Był używany w budownictwie przede wszystkim do produkcji dachów (w latach 70. był tzw. boom na dachy z eternitu, które zawierały azbest), a także rur, elementów elewacji i innych. Produkcja wyrobów azbestowych została zakazana w Polsce ustawą o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest. Zgodnie z zapisami ustawy do 28 września 1998 r. zakończono m.in. produkcję płyt azbestowo-cementowych, a od 28 marca 1999 r. w naszym kraju obowiązuje zakaz obrotu azbestem i wyrobami zawierającymi azbest. W krajach Unii Europejskiej całkowity zakaz stosowania azbestu został wprowadzony 1 stycznia 2005 r. W 2002 r. Rada Ministrów przyjęła krajowy „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”. Jego realizacja zaplanowana została na lata 2003–2032. W 2008 r. Rada Ministrów przyjęła „Raport z realizacji w latach 2003–2007 Programu z 2002 roku”, a wnioski zawarte w tym dokumencie stanowiły wytyczne do opracowania „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009–2032”, który jest kontynuacją i aktualizacją Programu z 2002 roku. Program zakłada usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest do końca 2032 r. Jednocześnie Program ma na celu minimalizowanie negatywnych skutków zdrowotnych, powodowanych kontaktem z włóknami azbestowymi oraz zlikwidowanie szkodliwego oddziaływania na środowisko wyrobów zawierających azbest.
Na terenie Gminy Miejskiej Kłodzko została przeprowadzona w 2022 roku terenowa aktualizacja inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest zarówno na budynkach należących do osób fizycznych jak i na budynkach należących do osób prawnych oraz będących w administracji osób prawnych.
Obowiązek właściciela posesji w zakresie przekazywania Burmistrzowi Miasta Kłodzko informacji o zmianach ilości posiadanych wyrobów zawierających azbest, a także w wypadku ich usunięcia w części lub w całości poprzez - Zgłoszenie usunięcia wyrobów zawierających azbest . Samodzielne usuwanie azbestu – kara Samodzielne usuwanie eternitu z dachu jest nielegalne. Oprócz niemałej kary finansowej sięgającej 20 tys. złotych, która nam za to grozi, musimy liczyć się z konsekwencjami zdrowotnymi. Każda płyta eternitowa posiada w sobie od 10 do kilkunastu procent niebezpiecznych dla zdrowia włókien azbestu. W trakcie prac przy nich, cięcia, kruszenia itp. niebezpieczne i niewidoczne dla ludzkiego oka drobinki azbestu unoszą się i dostają do naszego układu oddechowego powodując prawdziwe spustoszenie. By móc usuwać eternit trzeba przejść odpowiedni kurs. Uprawnienia do usuwania azbestu posiadają wyspecjalizowane firmy, korzystające z odpowiedniego sprzętu oraz wykwalifikowanej kadry. Kontakt i namiary na takie firmy można uzyskać w Wydziale Inżynierii Miejskiej i Ochrony Środowiska tut. Urzędu. Zdjęte pokrycie dachowe powinno zostać zawiezione do specjalnego składowiska, gdzie nastąpi utylizacja eternitu.
Pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do prac zawrzeć z wykonawcą pisemną umowę oraz a po jej zakończeniu uzyskać potwierdzenie wykonania usługi.
Jak kosztowne jest usuwanie azbestu? Cena będzie się różnić w zależności od wielkości dachu oraz ilości materiału, który będzie musiał zostać zutylizowany. Dokładną wycenę sporządzi wykonawca przed przystąpieniem do prac.
Demontaż wyrobów zawierających azbest. Właściciel nieruchomości, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości ma obowiązek zgłosić prace polegające na zabezpieczeniu lub usuwaniu wyrobów zawierających azbest do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej – tj. do starostwa powiatowego.
Prace polegające na zabezpieczaniu lub usuwaniu wyrobów azbestowych i ich transportem mogą być prowadzone wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy, posiadające odpowiednie wyposażenie techniczne oraz zatrudniająca pracowników przeszkolonych w zakresie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w kontakcie z wyrobami zawierającymi azbest.
Odpady azbestowe po ich usunięciu stają się odpadami niebezpiecznymi i mogą być składowane tylko na wyznaczonych składowiskach.
Wykonawca prac polegających na zabezpieczaniu lub usuwaniu wyrobów zawierających azbest musi zgłosić zamiar ich przeprowadzenia Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego, Okręgowemu Inspektorowi Pracy oraz Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu – w terminie co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem prac.
Po wykonaniu prac związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest wykonawca prac ma obowiązek złożenia właścicielowi, użytkownikowi wieczystemu lub zarządcy nieruchomości pisemnego oświadczenia o prawidłowości wykonania prac oraz o oczyszczeniu terenu z pyłu azbestowego, z zachowaniem właściwych przepisów technicznych i sanitarnych. Oświadczenie to przechowuję się przez okres 5 lat.
W celu udokumentowania przekazania odpadów zawierających azbest na właściwe składowisko, właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości powinien posiadać Kartę Przekazania Odpadu przekazaną przez firmę transportującą odpady.
O usunięciu wyrobów zawierających azbest, właściciel nieruchomości, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości zawiadamia urząd gminy, składając Zgłoszenie usunięcia wyrobów zawierających azbest wraz z kopię dokumentów : Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia zamiaru wymiany pokrycia dachowego wydane przez Starostwo Powiatowe, Oświadczenie o prawidłowości wykonania prac oraz o oczyszczeniu terenu z pyłu azbestowego, z zachowaniem właściwych przepisów technicznych i sanitarnych – wystawione przez wykonawcę prac, Zgłoszenie zamiaru przeprowadzenia prac Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego dokonane przez wykonawcę prac, Karta Przekazania Odpadów zawierająca potwierdzenie przyjęcia odpadów przez składowisko odpadów azbestowych.
Uwaga!!!
Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5
Pliki powiązane z informacją
- Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032 - rozmiar pliku: 650.55 kb
- Obwieszczenie Burmistrza Miasta Kłodzka z dnia 17.08.2023r. - rozmiar pliku: 246.12 kb
- UCHWAŁA NR LXI/559/2023 RADY MIEJSKIEJ W KŁODZKU z dnia 29 czerwca 2023 r. w sprawie przyjęcia Aktualizacji Programu usuwania azbestu z terenu Gminy Miejskiej Kłodzko z perspektywą do 2032 r. - rozmiar pliku: 8929.52 kb